Drodzy Nauczyciele i Edukatorzy,

Nadchodzi wyjątkowa okazja dla nauczycieli i uczniów, aby wziąć udział w fascynującej lekcji międzykulturowej. Zapraszamy do uczestnictwa w lekcji „Poznaj Swojego Sąsiada”, zaprojektowanej z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ta edukacyjna podróż to nie tylko świetna okazja do nauki o dwóch europejskich krajach, ale także szansa na rozwijanie umiejętności społecznych i kulturowych młodych uczestników.

Dlaczego warto wziąć udział?

W nowoczesnych szkołach coraz większą wagę przywiązuje się do edukacji międzykulturowej, która otwiera dzieci na różnorodność i uczy tolerancji oraz zrozumienia dla innych narodów. Doskonałym przykładem takiego podejścia jest lekcja „Poznaj Swojego Sąsiada”, zorganizowana dla uczniów w wieku 3-10 lat, która ma na celu nie tylko zapoznanie ich z geografią, kulturą i tradycjami obu krajów, ale także budowanie mostów przyjaźni między młodymi ludźmi.

Dostępne są wersje lekcji: polska i czeska.

Edukacyjna podróż przez kraje. Lekcja rozpoczyna się od prezentacji multimedialnej, która przybliża dzieciom podstawowe informacje o Polsce i Czechach, w tym ich położenie geograficzne, stolice, flagi oraz popularne symbole narodowe. Dzięki multimedialnym prezentacjom, quizom oraz kreatywnym zadaniom plastycznym, dzieci będą miały szansę na angażujące i inspirujące doświadczenie edukacyjne, które wzbogaci ich zrozumienie i aprecjację dla różnorodności kulturalnej. Jak się przygotować?
  1. Zaloguj się na swoje konto uczestnika akcji: Użytkownicy zarejestrowani w akcji mają dostęp do wszystkich materiałów potrzebnych do przeprowadzenia lekcji. Wystarczy zalogować się i przejść do sekcji z lekcjami.
  2. Pobierz materiały edukacyjne: Przed lekcją upewnij się, że masz wszystkie potrzebne zasoby. Pobierz prezentację oraz karty pracy, które umożliwią płynne przeprowadzenie zajęć.
  3. Przygotuj się na dzień lekcji: Zaplanuj lekcję zgodnie z harmonogramem i instrukcjami. Przygotowanie klasy oraz zgromadzenie potrzebnych materiałów pomoże w efektywnym zarządzaniu czasem lekcji.

Co zyskują uczestnicy?

Dzieci będą miały możliwość rozwijania swoich umiejętności komunikacyjnych, poznania nowych przyjaciół i kultur, a także wyrażania siebie poprzez sztukę i zabawę. Ponadto uczestnictwo w takich lekcjach rozwija empatię i szacunek dla innych narodowości, co jest nieocenioną wartością w dzisiejszym globalnym społeczeństwie.

Gry i zabawy.

Kluczowym elementem lekcji są zadania do wykonania, które nie tylko umacniają zdobytą wiedzę, ale również wprowadzają elementy rywalizacji i współpracy między uczniami. Dzieci mogą brać udział w quizie z wiedzy o Polsce i Czechach. Jedną z ciekawszych propozycji może być grupowa aktywność, gdzie uczniowie samodzielnie tworzyliby mapy obu krajów, zaznaczając ważne miejsca i symbole. Dalszym etapem lekcji jest zadanie plastyczne, w którym dzieci mają okazję wyrazić swoje uczucia i myśli na temat przyjaźni. Pod opieką nauczycieli, maluchy mogą pokolorować kontury Polski i Czech, używając barw narodowych. Następnie w wolnych przestrzeniach obok, dorysowywać elementy, które ich zdaniem symbolizują przyjaźń – od uśmiechniętych twarzy po skrzyżowane dłonie. To zadanie pozwala uczniom na kreatywne wyrażenie siebie i zrozumienie, że pomimo różnic kulturowych, wszystkie dzieci łączą wspólne wartości.

Translate to:

Podsumowanie i refleksje.

Na koniec lekcji można wspólnie omówić to, czego dzieci nauczyły się przez cały dzień. Uczniowie mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i odkryciami, wyrażać chęć dalszego poznawania innych krajów i kultur. To doświadczenie edukacyjne nie tylko poszerza ich wiedzę, ale także przyczynia się do budowania postawy otwartości i szacunku wobec innych narodów. Tego typu lekcje są nieocenionym skarbem w edukacji wczesnoszkolnej, gdyż kształtują umiejętności i postawy, które są kluczowe w coraz bardziej zglobalizowanym świecie.

Nie przegap tej wyjątkowej okazji edukacyjnej. Zaloguj się, pobierz materiały i dołącz do nas w tej niezwykłej przygodzie, która z pewnością zostawi pozytywne wspomnienia i nową wiedzę u wszystkich uczestników. Zapraszamy do świata akcji „Dzieci Uczą Rodziców” – miejsca, gdzie nauka spotyka się z zabawą.

Kreatywność na płótnie.

W ramach projektu jest zorganizowany konkurs plastyczny „Pocztówka z mojego miasta”, w ramach którego zostanie wyłonionych 50 placówek, które to placówki zostaną nagrodzone kolorowankami edukacyjnymi „Poznaj swojego sąsiada – edycja 2”. 

Szczegółowe informacje o konkursie zamieszczone są w regulaminie, który jest dostępny poniżej.

Termin realizacji: 10 czerwiec 2024 – 20 września 2024

Adresaci: przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych Polski i Czech

Planowana liczba tematycznych lekcji: 1

Ogłoszenie wyników konkursu: 04 października 2024 r.